8 APLEISTI IR PASLAPTINGI OBJEKTAI

1. Apleistas lobių tunelis, kuriame gyvena vaiduoklis

Troodos kalnai saugo daugybę paslapčių. Viena iš jų susijusi su auksu ir lobiais. Troodos kalnuose galite rasti apleistą tunelį-šachtą su priestatu, sudėtingais praėjimais ir giliais šuliniais. Iki 1974 m. okupacijos šioje Troodos kalnuose atrastoje šachtoje, aktyviai vyko aukso ir kitų brangiųjų metalų kasybos darbai. Sklando legenda, kad šioje kasykloje buvo rastas didžiulis aukso kiekis ir tik 13 darbininkų žinojo tikslią tunelio vietą. 

Vyriausias darbininkas bijojo, kad šios kasyklos vieta, kaip ir visas auksas, esantis jos kasyklose, taps užpuolikų - Turkijos kariuomenės nuosavybe. To pasekoje buvo priimtas sprendimas susprogdinti ir užblokuoti visus įėjimus į tunelį, o visus įrodymus apie esantį auksą – sunaikinti. Dvylika darbininkų vyko į karą Nikosijoje 1974 m. ir dingo be pėdsakų, o tryliktasis taip norėjo turėti aukso ir nenorėjo atsisveikinti su lobiais, kad prarado sveiką protą: nusileido į pačias tunelio gelmes ir pasiliko. Iki šių dienu legenda byloja, kad visi kas įžengs į šį tunelį, susitiks su aukso sergėtoju, kuris atims visas įžengusiojo jėgas, o tam kad apsaugoti tunelį nuo lobių ieškotojų ir plėšikų, 13-tasis darbininkas tuneliuose apgyvendino nesuskaičiuojamą galybę šikšnosparnių.

Netoliese esančių kaimų vaikams buvo uždrausta artintis prie šios vietos. Vyresnieji juos gąsdindavo, kad kai tik kas nors nors pateks į lobių tunelį, alkanų šikšnosparnių debesis užpuls ir išsiurbs visą kraują. Smalsiems vietiniams žmonėms vis tik pavyko sužinoti tikslią tunelio vietą. Iš ten jie grįžo išblyškę ir karščiuodami, praradę atmintį ir išsigandę, o kai kurie jaunuoliai grįžo pražilusiais plaukais. Po kelių tokių atvejų buvo priimtas nacionalinis įstatymas, pagal kurį griežtai draudžiama patekti į panašias vietas.

ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPĮ  


2. Apleistas Nikosijos oro uostas 

Nuo pat Nikosijos tarptautinio oro uosto pastatymo 1930 m. tai buvo pagrindinis salos oro uostas priklausęs Britų Karališkosioms Pajėgoms - žinomas kaip Royal Air Force station RAF Nicosia. Savo funkcijas oro uostas atliko iki 1977 m. Taigi, kodėl toks svarbus salos objektas tapo niekam nereikalingas Kipro aviacijos istorijoje? Nuo pat atidarymo dienos, tai buvo karinės paskirties oro uostas ir tik nuo 1939 m. buvo pradėta skraidinti keleivius. Prasidėjus II-am pasauliniam karui, oro uosto kompleksas buvo išplėstas, atsižvelgiant į karo laikų poreikius. Karo metais Nikosijos oro uosto pakilimo takais kilo pirmieji Amerikos bombonešiai vykdydami karo misijas.1974 m. Birželio mėn. buvo numatyta dar labiau praplėsti oro uosto teritoriją, kuris talpintų 16 orlaivių. Tačiau šiam projektui buvo lemta žlugti. 1974 m. liepos mėnesį dešinieji Graikijos nacionalistai nuvertė Kipro prezidentą arkivyskupą Makariosą. 

Nikosijos oro uostą trumpam uždarė tie patys sukilėliai ir panaudojo Graikijos kariuomenės į Kiprą transportavimui. Kitą dieną, po kariuomenės transportavimo į Kiprą, buvo leista atnaujinti civilių judėjimą, tą dieną oro uostas tapo chaoso vieta, kai poilsiautojai ir kiti užsieniečiai skubėjo ir desperatiškai bandė palikti maištaujančią salą. Liepos 20 d. turkų kariuomenė pradėjo Kipro okupaciją: prasidėjo sprogdinimai ir bombardavimai, o galiausiai turkai pareikalavo nedelsiant uždaryti oro uostą.

Abiejų bendruomenių - graikų ir turkų Kipro, vadovai 1975 m. pradžioje pradėjo derybas dėl tarptautinio oro uosto atnaujinimo. Tačiau nesutarus dėl vieningos nuomonės sprendimas atnaujinti oro uostą priimtas nebuvo. Paskutiniai komerciniai skrydžiai iš Nikosijos oro uosto įvyko 1977 m. Kaip specialioji Jungtinių Tautų (JT) operacija, kai trys likę „Cyprus Airways“ lėktuvai ten įstrigo po 1974 m. įvykių. Vienas iš jų, „Trident 2“, šiuo metu puošia Daxfordo imperatoriškojo karo muziejaus ekspoziciją. Nepaisant to, kad dabar Kipro tarptautinis oro uostas yra buferinėje zonoje jį vis dar naudoja JT (nors terminalas iš dalies kelia grėsmę personalui). 


3. Apleista tvirtovė - viešbutis "Berengaria" 

Apleistas viešbutis Berengaria, savo paslaptimi ir mitais vilioja smalsuolius iš viso pasaulio. Viešbutis - vaiduoklis randasi Prodromos gyvenvietėje, Troodos kalnuose, o pavadintas Ričardo Liūtaširdžio žmonos garbei (Berengaria of Navarre). Pats viešbutis buvo pastatytas 1930 metais, o 50-ame – 70-tame dešimtmečiuose ypač klestėjo. 

Čia apsistodavo tokie svarbūs amenys kaip Winstonas Churchillis. Tad kas gi nutiko viešbučiui? Viešbučio šeimininkas turėjo tris sūnus. Prieš mirtį jis liepė sūnums pasidalinti pareigomis ir draugiškai valdyti viešbutį tolygiai pasiskirstant uždarbį. Po tėvo mirties, kurį laiką viskas klostėsi puikiai. Visi trys broliai valdė viešbučio verslą, kuris ir toliau klestėjo. Tačiau ten kur pinigai – ten anksčiau ar vėliau atsiranda konfliktai ir nesutarimai. 

Broliai pradėjo pyktis ir ginčytis dėl teisių ir pareigų. To pasekoje iškilo ir finansiniai nesutarimai. Manoma, kad visi trys broliai mirė paslaptinga mirtimi praėjus vos trims metams nuo konflikto pradžios. Kiekvieno iš jų mirtį gaubia paslaptis. Niekas negali pasakyti kaip ir nuo ko mirė visi broliai. Tarp vietinių gyventojų pradėjo sklisti kalbos, kad tai tėvo vėlės kerštas sūnums, už nesugebėjimą pasidalinti valdžia bei pinigais. 

Po visų brolių mirties čia nustojo lankytis svečiai. Viešbutis gęso ir dabar jau daugiau kaip 40 metų yra apleistas. Viešbučiui nustojus veikti vietiniai gyventojai išnešė visus daiktus, kurie tuo metu jiems galėjo praversti ūkyje ir kasdieniuose darbuose. Į klausimą ar tiesa, jog apleisto viešbučio pastate vaidenasi, vietiniai gyventojai atsako su šypsena, kad joks pavojus lankytojams negresia, o ir smalsių lankytojų šiai dienai tikrai netrūksta.

ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPĮ  


4. Apleista gyvenvietė Agios Sozomenos 

Mažas apleistas Agios Sozomenos kaimelis yra tarp Potamijos ir Geri kaimų Nikosijos rajone. 1974 m. Aplink kaimą vyko aršūs mūšiai su turkais. Dėl to, keli kaimo pastatai buvo pilnai sunaikinti. Gotikinė bažnyčia Agios Mamas nukentėjo mažiau nei kiti statiniai. 2001 m. Kaime buvo priregistruoti 4 gyventojai, tačiau iš tikrųjų niekas ten negyveno.

ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPĮ 


5. Apleista gyvenvietė Foinikos

Foinikas kaimas, esantis šalia Asprokremmos užtvankos netoli Pafoso, yra vienas garsiausių ir vaizdingiausių apleistų Kipro kaimų. Jis buvo apleistas 1974 m. Manoma, kad kaimo pavadinimas reiškia datulių palmes, kurios neva ten augo. Dabar kaimas vadinamas „nuskendusiu“, nes kai kuriuos pastatus pavasarį apsemia vanduo.

ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPĮ 


6. Apleista gyvenvietė Souskiou

Souskiou kaimas yra Pafoso provincijoje, už 4 km. nuo Kouklia gyvenvietės. Tai nedidelis kaimelis, kurio didžiąją dalį sudarė Kipro turkai. 1958 m. Keli Kipro graikai paliko kaimą dėl konflikto su turkų bendruomene paaštrėjimo, O 1974 m. Likę Kipro turkai migravo į Šiaurę.

ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPĮ 


7. Apleista gyvenvietė  Fikardou 

Fikardou kaimas yra Troodos kalnuose, 40 km. nuo Nikosijos. Kaimo pavadinimas kilęs nuo pavardės Fikardo. Tai kilminga šeima, valdžiusi šias žemes nuo 1450 m. Dabar šiame apleistame kaime surengtas savotiškas muziejus po atviru dangumi. Gyventojai iš kaimo išvyko dar XIX a. Neseniai gyvenvietė buvo restauruota ir atrodo, taip kad namų savininkai išvyko tik vakar.

ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPĮ 


8. Apleista gyvenvietė Sarama

Sarama gyvenvietė įsikūrusi Pafoso regione tarp Lysos ir Filousa kaimų. Jos gyventojai buvo Kipro turkai. Vienas šaltinis teigia, jog gyventojai nukentėjo nuo žemės drebėjimo, kitas - kad 1879 m. visus netoliese esančiuos laukus ir derlių sunaikino kenkėjai ir žmonės persikėlė į kitą vietą.

ŽIŪRĖTI ŽEMĖLAPĮ